środa, 6 stycznia 2016

Klubokawiarnia Życie jest fajne w Faktach TVN

Zapraszamy do obejrzenia reportażu o powstającej Klubokawiarni Życie jest fajne. Link poniżej:

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/warszawa-ruszy-kawiarnia-dla-pracownikow-z-autyzmem,608629.html

W Warszawie powstanie wkrótce pierwsza kawiarnia, w której będą pracować osoby z autyzmem. W lokalu niebawem ruszy remont, a przyszli pracownicy już biorą udział w specjalnych zajęciach i szkoleniach. Cierpiący na autyzm rzadko dostają jednak szansę na to, by móc normalnie pracować.

Kawiarnia o nazwie "Życie jest fajne" będzie działać przy głównej ulicy na warszawskiej Ochocie, w lokalu wynajętym od miasta. Jej personel niemal w całości będzie się składał z osób autystycznych, które rzadko kiedy otrzymują szansę na normalną pracę. W większości mają oni po 20-30 lat. Opiekun i "pokój wyciszeń" - To zmieni moje życie, powiedzmy, tak o 180 stopni  - mówi Bartosz, jeden z przyszłych pracowników. W pomieszczeniu wkrótce ruszy remont, teraz trwają szkolenia, zajęcia i ćwiczenia, w czasie których autyści poznają swoje słabe i silne strony. Pomaga im w tym fundacja "Ergo Sum", która zadba także o przygotowanie ich do kontaktu z klientami. Często bowiem autyści są odrzucani przez społeczeństwo i większość swojego czasu spędzają w domu. -

Będą pracować w takim systemie "jeden na jeden", gdzie na jednego autystę przypada jeden opiekun, który w razie czego będzie go wspierał - tłumaczy Mikołaj Ochmański z fundacji "Ergo Sum". W lokalu będzie funkcjonował także "pokój wyciszeń", z którego autyści będą mogli korzystać po to, żeby odpocząć i się wyciszyć. (http://www.tvn24.pl)