poniedziałek, 3 czerwca 2013

Zaproszenie - Warsztat Nienapewność - 29-30 czerwca 2013, Warszawa

NIEnapewność czyli strony JEDNEGO.


Miewamy optymistyczne przekonanie, że wszystko znamy, wiemy po co są, do czego służą otaczające nas przedmioty. Dodatkowo mamy zakodowany w sobie system zachowań wobec istniejących wokół bytów zmaterializowanych. Zamyka nam to często zmysły na piękno rzeczy, ich autonomiczny wobec funkcji, urok.

A przecież wszystko wokół to krążąca MATERIA, która przybiera czasowo różne kształty, kolory temperatury. Nie wszystko musi być oczywiste i skostniałe w schematach. Dziecięca pasja poznawania powinna być objęta ścisłą ochroną w każdym z nas.

Nowa przestrzeń, wyznaczona (mapowana) całkiem nowymi przedmiotami wymaga improwizacji zachowań, gestów, ruchów. Trzeba nagle odciąć się od bezpiecznych matryc i zaryzykować, by przetrwać.

PRZESTRZEŃ stanowi niezbędną bazę dla działań performatywnych, aktorskich, prowokuje, drażni, wymaga.

Chcąc oszczędzić uczestnikom nadmiernego szoku wrzucenia w totalną OBCOŚĆ, proponujemy samodzielne jej wykreowanie. Nasze warsztaty bowiem zaistnieją na dwóch płaszczyznach:

1. Stworzymy całkiem nowe (nowatorskie) przedmioty, o bliżej nie zdefiniowanej użytkowości ( lub całkiem pozbawione takowej), przełamiemy funkcjonalność przedmiotów już istniejących, odnalezionych na nowo, odwrócimy materialność przestrzeni, która zostanie nam oddana we władanie na czas warsztatów.

2. Spróbujemy odnaleźć się w stworzonym od podstaw, alternatywnym materialnie świecie, odszukać w sobie spontaniczne odruchy, reakcje, wejść w relacje z przestrzenią oraz sobą nawzajem. Być może uda się przekonać, co jest prawdą a co kłamstwem, co realnością a co fikcją, złudzeniem i jak się tą wiedzą posługiwać.

Owocem działań warsztatowych będzie spektakl, być może z wykształconą naturalnie fabułą, bądź będący sumą luźnych impresji. Zostanie on zaprezentowany publiczności w przestrzeni działań warsztatowych.

ZAPRASZAMY wszystkich, którzy duszą się w klatkach swych przyzwyczajeń i nawyków, szukając kreatywnej drogi wyjścia. Wspólnie rzucimy rzeczywistości hasło SPRAWDZAM!

Zgłaszać można się pisząc:

warsztatteatralny@gmail.com.

Mile widziane będzie krótkie umotywowanie swej chęci udziału w warsztatach oraz scharakteryzowanie siebie w kilku słowach. Chcemy Was poznać.

Miejsce i termin warsztatów:
Scena Teatralna ul. Lubelska 30/32
29.06.2013 - 10:00-18:00
30.06.2013 - 11:00-20:00 (włącznie ze spektaklem)

Limit uczestników 10-15 osób
Termin zgłoszeń: do 22.06.2013
Koszt udziału: 200 zł.
Strona Wydarzenia na facebooku:  http://www.facebook.com/events/376306922489199/Dwudniowy warsztat pracy nad rekwizytem, który oddziałuje zaskakująco na człowieka. Idea zaskoczenia w przekazie teatralnym. Czy kłamstwo jest zawsze złe?

Zapraszamy.

Karolina Żyniewicz i Maciej Ciechomski